زنجیر کوچک آموزش تئاتر نمایش استانی

زنجیر کوچک: آموزش تئاتر نمایش استانی جشنواره استان فارس اجرای تئاتر عمومی تئاتر مساجد

گت بلاگز اقتصادی از مصوبات بسیار تا نتیجه های محدود ، میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور عزیزمان ایران به چه میزان است؟

اگرچه تا پیش از تصویب برجام، جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور به عنوان یکی از محاسن برجسته این تفاهم هسته‌ای مطرح می شد،اما نتیجه های حاصله به هیچ عنوان همسان

از مصوبات بسیار تا نتیجه های محدود ، میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور عزیزمان ایران به چه میزان است؟

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، چندی پیش، در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران،میزان سرمایه گذاری جذب شده است خارجی در کشور، قریب به 4/1 میلیارد دلار مطرح شد.
این میزان، در مقایسه با سرمایه گذاری که پیش از این تا رکورد بیش از 5/4 میلیارد دلار نیز زیاد کردن یافته بود به هیچ عنوان رضایت بخش به نظر نمی رسد.

عبارات مهم : ترکیه

در طول قریب به دو سال گذشته، طرح ها و مصوبات بسیاری جهت جذب سرمایه گذاری خارجی به تصویب رسیده، که با ملاک قرار دادن آمار و ارقام مطروحه در نشست اتاق بازرگانی تهران، به این واقعیت پی می بریم که بخش محدودی از این مصوبات به نتیجه رسیده است.
برخی از کارشناسان معتقدند، تجربه قریب به 20 سال گذشته این واقعیت را به ذهن متبادر می کند که، تنها 10 درصد از مصوبات این چنینی، جنبه عملیاتی به خود گرفته است.
آن چنان که حسین سلیمی، مدیر انجمن سرمایه گذاری داخلی و خارجی اتاق کشور عزیزمان ایران عنوان داشته، بر اساس آمار موجود، میزان مجوز صادره در سال 95 در ارتباط با جذب سرمایه گذاری خارجی، حدود سه برابر شده است است.
وی می افزاید: میزان ارزش برآورد شده است مصوبات مذکور، قریب به 11 میلیارد و 400 میلیون دلار تخمین زده می شود که ظاهراً تنها 4/1 میلیارد دلار از این میزان محقق شده است است.
منصور نجاتی، محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی ، با اشاره به نقش بسیار تعیین کننده و اثرگذار سرمایه گذاری های خارجی در رشد، پیشرفت و شکوفایی اقتصادی کشور، اظهار داشت: با نگاهی به اقتصادهای قدرتمند دنیا در کشورهای متعدد، به این واقعیت پی می بریم که بخش قابل توجهی از این اقتدار به واسطه سرمایه گذاری های داخلی و خارجی محقق شده است که البته تکیه مهم ما در این بخش، به سرمایه گذاری های خارجی معطوف می شود.
وی افزود: فارغ از هرگونه قضاوت در خصوص کیفیت سیاسی کشورها و سیستم حاکمه آن، بعضی از کشورها همچون ترکیه، با اتکای به سرمایه گذاری خارجی به توفیقات بسیاری نائل شده است اند.
نجاتی عنوان کرد: ترکیه تنها نمونه ای از ده ها کشور موفق دیگر در عرصه جذب سرمایه گذاری است که البته چه بسیار جوامع و کشورهای دیگری که به مراتب از ترکیه نیز موفق تر بوده اند، لذا به کار بردن مثال ترکیه به این علت است که به هر حال محدوده ای محسوب می شود که به عنوان کشور همسایه قابل تعریف و بررسی ماست.
محقق و پژوهشگر اقتصادی عنوان کرد: موفقیت های اقتصادی کشور ترکیه به میزانی است که امروزه، اقتصاد کشور مذکور، به هیچ عنوان قابل مقایسه با سه تا چهار دهه گذشته نیست و بدون تردید بخش قابل توجهی از این موفقیت، در سایه جذب سرمایه گذاری های خارجی قابل حصول بوده است.
نتایج اقتصادی حضور هیأت های اقتصادی خارجی، جهت مردم تشریح شود
پویا رضوانی، محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی، با اشاره به ادعای بعضی از مسئولان در خصوص حضور مکرر هیأت های اقتصادی خارجی از کشورهای دیگر در ایران، عنوان کرد: در دوران پسابرجام، شاهد رشد فزآینده سفرها و حصور سرمایه گذران و رایزنان اقتصادی کشورهای دیگر در کشور عزیزمان ایران بوده ایم که غیرقابل انکار است.
وی افزود: بدون تردید، آنچه که در علم اقتصاد مطرح است به نتیجه های حاصله معطوف می شود و تا زمانیکه مذاکرات، مشورت ها، نشست ها و… به نتیجه ملموس، عملی و کاربردی نرسد، نمی توان از آن به عنوان یک نتیجه اقتصادی یاد نمود.
رضوانی عنوان کرد: در بعضی از آمار و گزارشات انتشار یافته به عنوان جلب 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی اشاره شده است و این در شرایطی است که اساسا میان واژه ها جلب با جذب، فاصله ای جدی وجود دارد.
محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت: می توان از واژه جلب، این چنین استنباط کرد که طرف های برابر یا همان هیأت های خارجی، جهت ایجاد زمینه و بستر سرمایه گذاری خارجی، مذاکرات و نشست هایی برگزار نموده اند و بصورت تلویحی یا تصریحی، رضایت خود را جهت سرمایه گذاری اعلام داشته اند، ولی همچنان این رضایت یا طرح ها بر روی کاغذ و یا بصورت شفاهی مطرح شده است و جذب واقعی در این حوزه، به صورت کامل محقق نشده است.
رضوانی عنوان کرد: به نظر می رسد، مهم است که دستگاههای ذی ربط، در گزارشی تشریحی و مبسوط، شرح دقیق و کامل میزان سرمایه گذاری های جذب شده است از حضور هیأت های خارجی را منتشر نمایند تا تصویری روشن و براق تر از نتیجه های این مذاکرات جهت عموم مردم ترسیم شود.
در صورت جذب 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری، بسیاری از پرسشها فعلی اقتصاد مرتفع شده است بود
پویا صدری، دانش آموخته رشته اقتصاد در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی، با اشاره به نقش ملموس و روشن سرمایه گذاری 12 میلیارد دلاری در کشوری همچون کشور عزیزمان ایران گفت: بعید به نظر می رسد این میزان از سرمایه گذاری جذب شده است باشد، لیکن در صورت حصول و تحقق چنین توفیقی، بسیاری از پرسشها فعلی اقتصاد کشور مرتفع شده است بود.
وی افزود: البته ذکر این توصیه نیز مهم به نظر می رسد که حوزه سرمایه گذاری نیز امر حائز اهمیتی به شمار می رود و به تبع، حصول نتیجه های سرمایه گذاری در بعضی عرصه ها و بخش ها، وقت بر هست، ولی این رقم و عدد آن چنان بزرگ و حجیم است که قطعاً تحقق آن، نتیجه های مثبتی را به همراه خواهد داشت، لذا آنچنان که باید بازتاب آن احساس نمی شود.
دانش آموخته رشته اقتصاد عنوان کرد: در صورت انتشار گزارشات جزء به جزء در خصوص ریز ارقام سرمایه گذاری ها، به نحو شایسته و دقیق تری می توان این عنوان را مورد بحث و بررسی قرار داد و در صورت طرح این ادعا که 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری جذب شده، می طلبد، اسناد و مدارک آن نیز منتشر شود تا تصویری روشن تر از این توفیقِ برجسته، ترسیم شود.
وی افزود: به هر ترتیب میان بعضی کارشناسان در خصوص واژه جلب و جذب، اختلاف نظر وجود دارد و به اعتقاد بنده، به کار بردن عنوان جلب در این خصوص صحیح تر به نظر می رسد.
رضوانی در خاتمه یادآور شد: نفس سرمایه گذاری خارجی، نوید بخش و مؤثر خواهد بود، ولی باید تدابیری اتخاذ شود که این سرمایه گذاری ، زیاد در حوزه های مولد، عملیاتی شود و قطعاً هر آنچه جهت تحقق این امر تلاش بیشتری شود، روند حل و فصل پرسشها و معضلات اقتصادی با سرعت و شتاب فزآینده تری همراه خواهد شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ترکیه | خارجی | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | سرمایه گذاری | سرمایه گذاری | اقتصادی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog